A csuklókaros napellenzők bár rendkívül esztétikus, sokoldalú, tartós és hatékony megoldásnak tekinthetők abban az esetben, ha egy terasz árnyékolásáról van szó, azonban főként a nyugati fekvésű helyiségeknél, kiülőknél vagy erkélyeknél gyakran nem elegendőek. A nyári időszakban ugyanis ilyenkor a Nap olyan szögben éri ezeket a kültéri vagy beltéri helyiségeket, hogy elengedhetetlen lesz gondoskodni az oldalirányú fényzárásról. Ezt a csuklókaros megoldásokhoz hasonló minőségben a függőleges textil árnyékolókkal érhetjük el a legkönnyebben!
Ennek az oka, hogy bár ezeket az árnyékolókat úgy kell elképzelni, mint a páratlanul masszív és tartós kültéri rolettákat, miután azonban ugyanolyan textilből készülnek, mint egy csuklókaros napellenző, ezért mind a megjelenés, mind a színválasztás, mind a hatékonyság tekintetében tökéletes összhatásra számíthatunk ettől a párosítástól. Hogy milyen lehetőségeink vannak, ha függőleges textil árnyékolóban gondolkodunk?
Teraszra vagy nyílászáróra
Az egyik legnagyobb pozitívum, ami a függőleges textil árnyékolók kapcsán mindenképpen szóba jöhet, az a sokoldalúság, ezáltal nincs annyira behatárolva a felhasználási körük, mint a csuklókaros nagytestvéreknek. Amennyiben szeretnénk, tökéletesen helyt állnak egy teraszon vagy egy erkélyen is, csak oda kell figyelni a szélvédelemre, hiszen ezek a gyakran nagyméretű vásznak vitorlaként funkcionálnak, ezáltal rendkívül lényeges állandó felügyelet mellett használni őket. Kivételt képez ez alól az automatizált kialakítás, de erről később!
Noha a nyílászárókon a redőnyök és a zsaluziák a közkedvelt megoldások, azonban a függőleges kialakítású textilárnyékolók ezeken a helyeken sem vallanak szégyent. Bár a szigetelésben nem segítenek, a napsugarakat azonban hatékonyan képesek távol tartani otthonunktól, sőt a betekintés ellen is védelmet nyújtanak, részben pedig még a rovaroktól is megóvják lakásunkat – szúnyoghálóval kombinálva érhető el csak maximális hatás –, ezáltal egy igazi nyári árnyékolónak tekinthetők, ennek a tulajdonságnak minden előnyével és esetleges hátrányával.
Tokkal és tok nélkül
Hogy milyen sokoldalú megoldásra lelhetünk a függőleges textil árnyékolókban, azt színezhetőségük és változatos méretválasztékuk mellett már az is megmutatja, hogy tokkal és tok nélkül egyaránt kérhetők. Bár a legolcsóbbak értelemszerűen a szabadon álló súlyozott modellek, azonban ezek többsége inkább beltéri szerelésre javasolt a kisebb szélhatás miatt. Amennyiben nyílászáró elé vagy teraszra tennénk ilyen tok nélküli típust, gondoskodjunk a megfelelő vízvédelemről – eső és hó ne érje a ponyvát –, valamint válasszunk fémhuzallal biztosított megoldást, mely még mindig olcsóbb, mint a tokozott alternatíva, ellenben sokkal biztonságosabb a szélvédelem tekintetében.
Természetesen a non plus ultra kategóriát a tokozott megoldások adják a függőleges textil árnyékolók esetében. A redőnyökhöz hasonló masszív fémtokjukkal magabiztosan rögzíthetők nyílászárókra és más szerkezetekre, sokkal nagyobb szélvédelmet kínálnak, miközben olyan helyre is telepíthetők, ahol a ponyvát semmi nem védi az időjárás hatásaitól, hiszen feltekerés után egy kis kazetta gondoskodik a vízállóságról az aktív használaton kívüli időszakban, vagy a nagyobb viharok esetén.
Kintre és bentre egyaránt
Bár ebben a kategóriában rengeteg az átfedés – tehát ugyanazok a termékek kint és bent egyaránt alkalmazhatók –, mégis rendkívül fontos, hogy elkülönítsük egymástól a kültéri- és beltéri típusokat. Noha kinti használatra is kérhető gyengébb felépítés, és bentre is szerelhető erősebb, tokszerkezetben futó árnyékoló, a gyártók nem véletlenül különböztetik meg egymástól őket. Fontos kiemelni ugyanakkor, hogy míg kinti szerelés esetén az átmeneti évszakokban, de főleg télen nem sok hasznuk van a függőleges textil árnyékolóknak, addig beltéri kialakítás mellett egy kellemes megjelenésű sötétítőfüggönyként funkcionálhatnak a fűtési szezon alatt, miközben ideális színválasztás mellett növelhetik otthonunk esztétikai értékét.
Akár motorizálva és automatizálva is
A meghajtás tekintetében a kérdéses árnyékolókat kézzel és elektromotorral egyaránt működtethetjük. Bár nem mindegyik alkalmas a motorizálásra, azonban érdemes megfontolni ennek a kialakítását, hiszen tény és való, hogy plusz költségekkel jár együtt, hovatovább több szerelést, átalakítást és beállítást igényel, azonban a távirányítóval működtethető ponyva kimagasló kényelemmel kecsegtet, sőt mi több, lehetőséget biztosít az automatizálásra is. Ennek jóvoltából speciális szenzorok csatlakoznak az elektromotorhoz, melyek érzékelhetik az időjárás vagy a napszakok állását, és dinamikusan ehhez állíthatják az árnyékoló helyzetét, tehát egy még komfortosabb, még biztonságosabb megoldást kapunk, amit végső soron akár egy okos otthon rendszerével is hatékonyan kombinálhatunk.