A csuklókaros napellenzőket alapvetően három nagy csoportba sorolhatjuk a tokszerkezet tekintetében, így beszélhetünk nyitott, féltokozott és tokozott kialakítású típusokról, melyek nemcsak a megjelenés vagy az általános tartósság, hanem természetesen az árcédula tekintetében is jelentősen különböznek egymástól. A három közül általában a nyitott megoldásokon gondolkoznak a legtöbben, hiszen az ár tekintetében ez a leginkább elérhető, azonban mint a legtöbb árnyékoló esetében általában, úgy itt sem az árcédula az egyetlen, ami a döntés tekintetében befolyásoló tényező. Emiatt érdemes alaposabban is megismerkedni a nyitott megoldású napellenzőkkel, hiszen rengeteg olyan apróságot lehet kis túlzással szájba rágott formában megismerni a vásárlás előtt, melyek alapvetően meghatározzák a döntést.
Mit nevezünk nyitott napellenzőnek?
A nyitott napellenző egy olyan csuklókaros megoldással mozgatható ponyvás árnyékoló, melyhez nem tartozik külön alumíniumkazetta, ami azt a célt szolgálja, hogy minden oldalról, de legalább fentről, az esőtől és a napsugárzástól behúzott állapotban megóvja a szerkezetet, illetve a textilt. A nyitott szerkezet ellenére a termék ugyanolyan árnyékolási teljesítményt nyújt, mint a többi társa, sőt a tartósság és a színezhetőség tekintetében sem kell tőle kompromisszumokra számítanunk, különbséget valóban csak a tokszerkezet részleges hiányában kell keresnünk.
Hová ideális választás egy nyitott napellenző?
Mivel a nyitott napellenzőket nem védi külön kazetta az időjárás hatásaitól, a gyártói ajánlás alapján érdemes őket eresz vagy tetőnyúlvány alá szerelni, de például a panelezett erkélyeknél a plafonszerkezetre történő erősítés is ideális. A lényeg, hogy a nyitott kialakítás miatt legalább az esőtől, és ezáltal a hótól meg tudjuk óvni a szerkezetet, hiszen hiába tekercseljük fel, sem a ponyvát, sem a csuklókarokat nem védi semmi ezektől. Ha semmiképpen sem tudjuk fedett vagy védett helyre tenni a nyitott napellenzőt, részleges alternatíva lehet – a féltokozott vagy tokozott megoldások választása mellett – néhány modellnél egy kapcsolódó alumíniumlemez felszerelése, mely legalább az eső ellen védelmet biztosíthat, bár nem olyan hatékony formában, mint egy direkt kazettarendszer.
Milyen általános tulajdonságai vannak a nyitott napellenzőnek?
Mint fentebb már említettük, a nyitott napellenzők általános tulajdonságai tökéletesen megegyeznek a féltokozott vagy tokozott típusok sajátosságaival. Ez azt jelenti, hogy egy olyan prémium kategóriás ponyvás árnyékolóról beszélünk, melynek impregnált kialakítása nemcsak elképesztő tartósságot és vízállóságot garantál, de mindemellett az UV-szűrés tekintetében is kiváló teljesítményt nyújt. A káros sugarak visszaverésével ugyanis biztonságos pihenést kínál az árnyékoló alatt, miközben a tartós szerkezetet lehetőségünk nyílik modelltől függően kézi erővel, vagy elektromos hajtás esetén gombnyomásra is mozgatni.
A legtöbb csuklókaros napellenzőhöz hasonlóan ugyanis a nyitott kialakítású modelleket egyaránt lehetőségünk nyílik hajtókarral mozgatni, de a tengelybe építhető elektromotorral magasabbra emelhetjük a kényelem szintjét, hiszen ilyenkor egy távirányítóval, gyakorlatilag gombnyomással gondoskodhatunk a nyitásról és a zárásról. Bár a motorizálás nyilván plusz költségekkel és munkálatokkal jár – eleve szükség lesz a motor működtetéséhez elektromos áramra –, de egyben megnyitja a lehetőséget az automatizálás felé, amivel egy hihetetlenül modern okos árnyékolót kaphatunk. Az önműködő jelleg lényege, hogy a napellenző motorjához különféle intelligens szenzorok, szél- és fényérzékelők csatlakozhatnak, melyek az időjárás változására reagálva még akkor is biztonságba tudják húzni az árnyékolót, ha mi esetleg nem tartózkodunk otthon.
Ez egy hirtelen kerekedő nyári zivatar esetén különösen hasznos lehet, hiszen bár a nyitott napellenző minden eleme rendkívül tartós, de a túl nagy szél vagy a jégeső akár komoly károkat is előidézhet benne – hiszen ilyenkor vitorlaként működhet –, de ha az érzékelők felismerik a közelgő bajt, akkor maguktól intézkednek, így nekünk nem kell az árnyékoló, illetve otthonunk épsége miatt aggódnunk.