Egy jó minőségű napellenző egyik legfontosabb ismérve, hogy nemcsak masszív alumínium szerkezete, hanem ponyvája is rendkívül tartós, ezáltal garantáltan hosszú évekig, sőt akár több mint egy évtizedig is képes hatékonyan ellátni teendőjét, avagy erkélyünk és teraszunk árnyékolását. Mivel az alumínium egy ismert könnyűfém, ezért sokan nem is feltételezik, hogy egyáltalán probléma lehet vele, ellenben a ponyva ránézésre egy sérülékenynek tűnő szövet, így rengeteg leendő és meglévő tulajdonos aggodalmaskodik miatta. Vajon jogosan?
Nem egy közönséges ponyva!
Amit a napellenző kapcsán nagyon fontos kiemelni, hogy nem egy közönséges textilanyagból készült, hiszen az bizonyára nem sokáig bírná az UV-sugárzást, a szelet, az esőt és a változó időjárást. A kérdéses árnyékolóra minden esetben speciális, erősített és egyben impregnált szálakból fonott ponyva kerül felszerelésre, mely nemcsak ellenáll a sugárzásnak, hanem példának okáért nem szívja magába a vizet sem, sőt nem koszolódik, ezeknek a tulajdonságoknak hála pedig rendkívül magas élettartammal büszkélkedhet. Általánosságban elmondható, hogy rendeltetésszerű használat és megfelelő odafigyelés mellett egy ponyva akár 10-15 évet is kibírhat jelentősebb fakulás vagy az árnyékolási tulajdonságok komolyabb csökkenése nélkül.
Mivel támogathatjuk a ponyva élettartamát?
Leginkább odafigyeléssel! A napellenzők mozgathatóságát nem azért találták ki, hogy tavasszal kieresszük, ősszel pedig visszahúzzuk őket, hanem azért, hogy ha szükség van rá, akkor akár napi szinten kihasználjuk ezt a tulajdonságukat. Érdemes is élni a lehetőséggel, hiszen ha például csak hétvégén használjuk a teraszt, akkor ne süttessük feleslegesen a ponyvát, legfeljebb annyira hagyjuk kieresztve, amennyi szükséges az alatta elhelyezkedő nyílászárók árnyékolásához. Ugyanez igaz nagyobb esők vagy viharok idején, melyek szintén nem barátai a napellenzőknek.
A ponyva élettartamát tekintve igencsak hasznos kiegészítő a napellenzőknél a motorizálás, illetve a kapcsolódó szenzorokkal történő automatizálás. Rengeteg alkalommal ugyanis az árnyékolók sérülését puszta figyelmetlenség vagy feledékenység okozza, ezáltal a reggeli tűző napsütésben senki sem gondolná, hogy délután óriási vihar csap majd le, így a napellenző is kieresztve marad, a szél pedig olyan károkat tesz benne, aminek javítása komoly összegekbe kerül. Az automatizált kiegészítőknél azonban nincs ilyen probléma, hiszen a szerkezet azonnal biztonságba húzódik, amint nagyobb szelet érzékel.
Mikor kell lecserélni egy napellenző ponyváját?
A ponyva természetesen nemcsak azért kerül a napellenzőre, hogy jól nézzen ki és árnyékoljon, hanem azért is, hogy megszűrje az UV sugarakat, ezáltal biztonságosan pihenhessünk alatta. Hogy ezt a három tulajdonságát megőrizze, bizonyos esetekben elkerülhetetlen a ponyva cseréje. Hogy mikor?
- Ha már annyira kifakította a Nap és annyira tönkretették az UV sugarak, hogy egy kis széltől vagy esőtől is kilyukad, megnyúlik, esetleg foszlani kezd, netán esztétikailag rondává válik.
- Bár erős kialakításának jóvoltából a napellenző ponyvája ritkán szakad ki, de kisebb- nagyobb lyukak keletkezését követően az árnyékolási teljesítmény csökkenése miatt mielőbb indokolt a csere.
- Nem csak sérülés után lehet fontos a napellenzők ponyvájának cseréje, hanem például azért is, ha egyszerűen meguntuk, esetleg megváltozott otthonunk homlokzatának színe.